Існує проблема відсутності для заповідних територій базового картографічного матеріалу високої детальності та картографічного матеріалу, що відображає актуальний стан території. Також відсутня картографія та актуальна інформація про стан інших територій, важливих для охорони конкретних видів і природних угруповань. Для компенсації цієї прогалини нами була розпочата робота по зйомці територій, що мають природоохоронне значення, за допомогою безпілотних літальних апаратів (БПЛА).

Водно-болотное угодье - Болото Терновское

В результаті зйомок ми отримуємо фотоплан місцевості з високою роздільною здатністю та цифрову модель рельєфу, перспективні фотографії місцевості та відео-сюжети.

Памятник архитектуры Поющие террасы ортофотоплан и цифровая модель рельефа ЦМР
Пам’ятник архітектури “Співочі тераси” (Краснокутський р-н, Харківська обл., Україна)

Зйомка місцевості за допомогою БПЛА дозволяє проводити оцінку стану колоній птахів, які гніздяться в водно-болотних угіддях. На приклад великої білої чаплі (Ardea alba L.1758) – вид фауни, що підлягає суворій охороні відповідно до додатка II Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі (Берн, 19/09/1979).

Гнездовая колония большой белой цапли (Ardea alba) в окрестностях г.Харькова
Фрагмент колонії великої білої чаплі (Ardea alba) в околицях м. Харкова, 17/04/2017.

Крім того, нами планується проводити періодичну зйомку деяких територій, щоб проводити моніторинг стану природних об’єктів протягом тривалого часу.

Пересыхание болота в 2015 году в национальном природном парке Слобожанский

На даний момент ми проводимо зйомку переважно камерами, що знімають у видимому спектрі, але в найближчому майбутньому, сподіваємося, у нас з’явиться камера, що дозволяє вести зйомку і в інфрачервоному діапазоні спектра. Це дозволить проводити більш детальне вивчення рослинних угруповань за допомогою вегетаційних індексів, вивчати вегетативну активність різних трав’янистих екосистем, стан лісових масивів і багато іншого.

Расчет NDVI по материалам снятым с квадракоптера в национальном природном парке Слобожанский

Також для більш якісної зйомки місцевості та точного позиціонування одержуваних фотопланів і цифрових моделей місцевості, нам необхідний геодезичний GPS-приймач, що приймає RTK-поправки.

Зйомка проводиться як безпосередньо нашими активістами, так і залучаються комерційні компанії, зокрема Drone.ua, SenceFly та Intetics Geo, які в більшості випадків надають допомогу нашій природоохоронної ініціативи на благодійній основі.

Приклад даних, отриманих при зйомці на території національного природного парку “Слобожанський”:

Карта-історія, що ілюструє об’єкти БПЛА-моніторингу https://arcg.is/0C5iWD

 

Веб-карти з матеріалами зйомки по іншим територіям й адреси WMS-сервісів з даними, для підключення їх в настільні ГІС, розташовані на сторінці https://scgis.org.ua/services/

Новини по нашим подіям в категорії БПЛА: https://scgis.org.ua/drone/

Відео польотів