Науково-методичний семінар «ГІС та заповідні території»

gis-protected-areas

Історія семінару. Перші регулярні робочі зустрічі наживо ми розпочали навесні 2012 року за участю фахівців національних природних парків Харківської області (Слобожанський, Гомільшанські ліси, Дворічанський) та дослідників біологічного та географічного факультетів Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Головними питаннями обговорень впродовж 2012 року були визначення меж обʼєктів природно-заповідного фонду, налаштування оптимальної роботи з просторовими даними в біологічних дослідженнях та потреба запуску майданчика для спілкування та спільного розвитку. Для підтримки цієї комунікації було налаштовано групу розсилки “ГІС та ПЗФ”. Так розпочала роботу SCGIS Ukraine.

Вже за рік, у 2013 році ми провели наш перший семінар “ГІС та заповідні території”. Відтоді 9 років поспіль в рамках щорічного семінару “ГІС та заповідні території” ми допомагали один одному опановувати силу ГІС та досягати вражаючих результатів, а онлайн-група взаємопідтримки забезпечувала безперервне спілкування учасників впродовж року.

Пандемія Covid-19 змусила перевести семінар в онлайн, що забрало неповторну атмосферу незмінного господаря – національного природного парку “Слобожанський”, однак дало змогу активніше використовувати онлайн-сервіси та робити записи ключових майстер-класів (з ними можна ознайомитися на Youtube-каналі SCGIS Ukraine). Від початку повномасштабного вторгнення семінар не проводився. У 2025 році було вирішено поновити семінар у гібридному форматі.

Мета семінару — обмін досвідом з використання геоінформаційних технологій у різних сферах функціонування заповідних територій, вивчення сучасних можливостей та підходів у дослідженні та збереженні природних комплексів і біорізноманіття, підвищення професійного рівня відповідних фахівців.

Через участь у семінарі Ви отримаєте навички роботи з ГІС, даними дистанційного зондування, мобільними та вебколекторами даних для вирішення найбільш актуальних біологічних та екологічних завдань. Також Ви познайомитеся з новими інструментами і технологіями для дослідження та охорони природи. Матимете можливість спілкуватися з колегами про кращі робочі практики.

Запрошуються співробітники об’єктів природно-заповідного фонду, викладачі та студенти, фахівці з дослідження та охорони природи та волонтери, робота яких пов’язана з геоінформаційними системами та просторовими даними.

Можливі варіанти участі у семінарі: ведучий майстер-класу, усна доповідь з презентацією, слухач.

Ми очікуємо від кожного учасника, який реєструється як слухач, коротку текстову інформацію (в реєстраційній формі) про попередній досвід роботи з геоінформаційними системами та побажання й пропозиції щодо очікуваних тем майстер-класів та доповідей. Це допоможе визначити актуальні напрямки співпраці ГІС-спільноти та природоохоронників, оцінити наскільки сучасні технології використовують у роботі окремі фахівці та заповідні установи, сприятиме формуванню програми наступного семінару.

Усна доповідь з презентацією пропонується тим учасникам, хто бажає більш розгорнуто представити результати своїх досліджень або поділитися практичним досвідом застосування геоінформаційних технологій у дослідженнях та у природоохоронній сфері. Регламент презентацій доповідачів: до 20 хвилин на усну доповідь, до 10 хвилин на питання та обговорення.

Майстер-клас пропонується тим учасникам, хто бажає допомогти іншим учасникам навчитися застосовувати геоінформаційні технології. До початку семінару, ведучий майстер-класу має надати інформацію про необхідне програмне забезпечення, та, в разі потреби, дані, що планується використовувати. Ми заохочуємо майстер-класи з використання відкритого та/або безкоштовного програмного забезпечення. На майстер-клас передбачається не більше двох годин.

Організатори семінару-2025: ГО «Природоохоронні геоінформаційні системи України», Біосферний заповідник «Асканія-Нова» імені Ф.Е. Фальц-Фейна, Інститут агроекології і природокористування НААН, Національний природний парк «Куяльницький».

Організатори, співорганізатори та партнери попередніх семінарів: ГО «Природоохоронні геоінформаційні системи України» (SCGIS Ukraine), НПП «Слобожанський», Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, Краснокутська селищна територіальна громада, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, Intetics-Geo, ГО “Українська природоохоронна група”, ПО “РЛП” Фельдман-екопарк””, компанія ГЕОКОМ, Aspectum, компанія ECOMM Co, компанія TVIS Company, LLC, Олег Пилат (Oleg Pilat) (представник проєкту «Відкрите просторове планування»), Ігор Райков (директор компанії «INGER grad»), Національний екологічний центр України (НЕЦУ).

Контакти:

Матеріали:

ВІДГУКИ УЧАСНИКІВ ПОПЕРЕДНІХ РОКІВ у Facebook:
Дарія Боровик, Дмитро Ляшенко