Сталий розвиток громад
Світовою практикою доведено, що в сучасному світі сталий розвиток будь-якого адміністративно-територіального утворення буде успішним лише за дотримання екологічних вимог. Саме тому для успішного розвитку об’єднаних територіальних громад мають реалізовуватись різноспрямовані програми захисту та покращення довкілля розроблені для кожної конкретної ОТГ з урахуванням специфіки її природно-кліматичних та соціально-економічних умов.
При розробці таких програм важливо не обмежуватись лише чинними екологічними нормативно-правовими документами, але й дивитись наперед. Україна впевнено впроваджує політику євроінтеграції яка, крім іншого, вимагає й дотримання загальноєвропейських правил та вимог як до якості сільськогосподарської продукції так і до організації виробництва з огляду на оголошений Європейским Союзом “Зелений курс” (Green Deal). Отже найближчим часом слід очікувати змін законодавства в галузі охорони земель, у напрямку наближення до законодавства ЄС, тому вже зараз слід готуватися до впровадження загальноєвропейських практик виробництва сільськогосподарської продукції.
Згідно екологічної політики ЄС, фермерські господарства отримують щорічну фінансову підтримку від ЄС у вигляді субсидій. На період 2023-2027 років запланований бюджет ЄС на підтримку доходів фермерів становить майже 188 мільярдів євро, тобто біля третини загального бюджету ЄС. Розмір субсидій дещо різниться в різних країнах ЄС, але є досить суттєвим – до 500 євро на 1 гектар площі господарства. Однак, обов’язковою умовою отримання субсидій є дотримання певних вимог, в тому числі, стандартів ЄС щодо доброго сільськогосподарського та екологічного стану земель (GAEC).
Таких стандартів всього 8. Безпосередньо сільськогосподарське виробництво вимагає дотримання стандартів GAEC 7 (збереження потенціалу ґрунту за допомогою сівозмін) та GAEC 5 (запобігання ерозії ґрунтів за допомогою відповідних практик).
Недотримання цих стандартів вважається порушенням екологічного законодавства ЄС та фермери позбавляються фінансової підтримки.
Дотримання стандарту GAEC 5 досягається шляхом впровадження системи заходів, яка базується на прогнозуванні потенційних втрат грунту від ерозії. Залежно від встановленого рівня ерозійної небезпеки на рівні та надається фермерам у вигляді конкретних рекомендацій. А їх виконання в подальшому контролюється державними органами.
Стандартним інструментом для такого прогнозу у ЄС є математична модель водної ерозії USLE або її модифікована версія RUSLE.
Фахівцями ГО «Природоохоронні геоінформаційні системи України» розроблені карти прогнозу щорічних можливих втрат ґрунту для території Роганської ОТГ для різних сценаріїв ведення сільського господарства.
Карти показують просторовий розподіл зон з різним ступенем ерозійної небезпеки та можуть слугувати основою для розробки та впровадження протиерозійних заходів та планування сільськогосподарської діяльності на території громади. Оцінка ерозійної ситуації є також обов’язковим кроком при розробці плану територіального розвитку ОТГ.
Зазначимо, що це є лише прикладом, першим кроком у моделюванні сталого сільськогосподарського виробництва. За необхідності для певних полів враховуючи конкретні сівозміни можуть бути прораховані більш детальні та точні сценарії ерозійної небезпеки.
Робота виконана у рамках проєкту, що фінансується Міжнародним фондом “Відродження” (МФВ). Висновки та рекомендації належать авторам/авторкам цієї карти і не обов’язково відображають погляди МФВ.