Ведення бойових дій на території України завдає як прямих, так і непрямих, часто відкладених в часі, збитків населенню, господарству та навколишньому середовищу  України.  Ще станом на січень 2023 року шкода, завдана довкіллю України внаслідок збройної агресії рф була оцінена у 46 мільярдів доларів.   Основну частину з цих збитків, що вдалося обрахувати, становить забруднення повітря (27 мільярдів доларів), забруднення ґрунтів попередньо було оцінене у 18 млрд. доларів. Шкоди завдано майже третині українських лісів, повністю вигоріло  щонайменше 23,3 тис. га лісу. Однак зрозуміло, що всі ці оцінки дуже приблизні. Неможливо зараз точно  визначити збитки від знищення флори та фауни, від забруднення водойм та пошкодження ґрунтів, адже це потребує попередніх детальних досліджень щодо інвентаризації ресурсів, змін їх якості  та оцінки втрат. Невідомо наразі, як війна в Україні вплине на глобальні кліматичні процеси, адже відбулось порушення усталеного балансу  парникових газів в атмосфері, зокрема внаслідок викидів величезної кількості вуглецю внаслідок пожеж. 

Значні випробування очікують і Українських аграріїв. Адже пошкодження полів внаслідок ворожих обстрілів це не просто механічна перешкода для обробітку ґрунту,  це забруднення ґрунтів, зниження їх родючості, та.насамперед, мінна небезпека. Адже за даними досліджень, що проводились в регіонах ведення бойових дій по всьому світі от 10 до 40% випущених снарядів та бомб не вибухають з різних причин та лишаються в місті “прильоту” з можливістю здетонувати у будь-який час чи то від механічного впливу, чи навіть під дією електромагнітних хвиль від звичайного смартфону.

Саме наявність небезпеки для життя при проведенні польових обстежень, потреба у швидкому отриманні великого обсягу просторової інформації та необхідність враховувати часову динаміку пошкоджень, обумовлює незамінність використання методів дистанційного зондування та  ГІС-технологій для фіксації  наслідків бойових дій та  оцінки збитків.

За допомогою детального просторово-часового моніторингу території за даними супутників за період з 24 лютого по 16 жовтня 2022 року виконано просторову фіксацію шкоди, завданої природним комплексам та сільськогосподарським угіддям на території Харківської області внаслідок російської агресії. 

Моделювання розповсюження вирв

Створено просторову базу даних виявлених пошкоджень території, що нараховує більш ніж 60 тис. точок та є основою для картографування ступеня пошкодження території. Це дозволяє оцінити наявну мінну небезпеку, небезпеку забруднення території та водних джерел, виявити найбільш пошкоджені ділянки, що потребують рекультивації та планувати дії з розмінування,  використання та відновлення порушених земель. 

Карти пошкодження земель та небезпеки забруднення створені для всіх постраждалих районів Харківської області та можуть бути створені за запитом для кожної зацікавленої громади.

Роганська громада

Роганськіа громада є нашим головним партнером. Це одна з небагатьох громад у країні, яка бере участь у масштабному пілотному проекті з впровадження нового процесу Комплексного просторового планування розвитку, що має на меті забезпечити прозоре планування сталого розвитку громади з урахуванням усіх ключових чинників та їх взаємозв’язків. Цей процес наближає нас до європейських практик, коли до стратегічних рішень життя громади з планування на всіх етапах залучаються активісти, місцеві мешканці, фахівці та усі зацікавлені учасники на всіх етапах – починаючи від ідеї та уточнення завдання на розробку до реалізації та моніторингу виконання. Основні формати залучення – участь у робочих групах, консультування, публічні обговорення.

Без якісних даних неможливо приймати якісні рішення. Оскільки всі дані про стан громади є просторовими – зростає роль використання ГІС на всіх етапах робіт – від збору та впорядкування вихідних матеріалів, до прогнозуванню стану громади та планування. Створені в рамках нашого проєкту просторові дані та карторафічні звіти  допомагають фахівцям громади, місцевим мешканцям та розробникам досягти більшої якості планування відновлення та розвитку.

Під час відкритої презентації результатів співпраці з Роганською громадою, представники інших громад підтвердили свою зацікавленість у виконанні такого ж дослідження. Зокрема було розпочато комунікацію та консультування з фахівцями Балаклійської, Барвінківської, Золочівської, Ізюмської та Пісочинської громад.

Карти пошкодження земель

Під час роботи над проектом була вдосконалена методика дешифрування порушень природних та сільськогосподарських ландшафтів в результаті бойових дій за даними космічного супутникового знімання. Планується проведення навчального вебінару з дешифрування наслідків військових дій. 

Основи використання ГІС

Разом з Ініціативою з розвитку екологічної політики та адвокації в Україні (EPAIU) та у співпраці з МФВ було проведно онлайн вебінар із основ застосування геоінформаційних систем (ГІС).  Матеріли вебінару доступні для перегляду.

Було розглянуто наступні питання:
👉 основні інструменти та джерела геоданих;
👉 досвід та практики з моніторингу шкоди довкіллю;
👉 розповсюдження даних та організація польових робіт;
👉 проміжні результати вищезазначеного проєкту;
👉 використання результатів моніторингу;
👉 безпекові питання щодо використання ГІС.

ЗМІ про проєкт

Статті

  1. «Стан навколишнього середовища на Харківщині внаслідок бойових дій: головне» публ. 24 Січня, 2023
  2. «Пошкодження земель та прихована загроза. З чим стикається населення України по завершенню бойових дій»  публ. 31.03.2023
  3. «Шкоду довкіллю Харківщини від війни фіксують геоінформтехнології»  публ. 11.05.2023
  4. «Екологічне відлуння війни на Харківщині: своєрідність роботи науковців» 
  5. «Геопросторові технології на службі довкілля: як науковці фіксують наслідки війни для природних комплексів Харківщини» 

Відео

#EPAIU 

Фінансова звітність НУО в рамках діяльності проєкту