1. Про проблему
  2. Цілі проекту
  3. Методика
  4. Результаты
  5. Як допомогти проекту
Автор фото: Євген Боровик

Про проблему

Щорічно в Україні на сотнях тисяч гектар природних територій горять трав’яні, очеретяні і лісові пожежі. Це стихійне лихо завдає величезної, а місцями і непоправної шкоди природі.

У вогні гинуть мільярди комах, звірів, птахів. Згоряють насіння і коріння рослин, розташовані у верхніх шарах ґрунту. Досить швидко природна рослинність замінюється бур’янами стійкими до регулярного вигоряння. У вогні гинуть величезна кількість тварин і рослин занесених до Червоної книги України та міжнародні списки охоронюваних видів.

Автор фото: Галина Гузь

Вигорає гумус і ґрунтові мікроорганізми, що призводить до зменшення ґрунтової родючості. Згоряння органічних речовин в ґрунті сприяє швидкому вимиванню мінеральних речовин дощами і площинній ерозії ґрунтів.

Вигорання трав’яних залишків і органічної речовини ґрунтів служать одним з найважливіших джерел викидів вуглецю в атмосферу, пов’язаних з господарською діяльністю людини.

Автор фото: Галина Гузь

Після проходження пожежі природні екосистеми відновлюються дуже довго, а деякі їх компоненти вже неможливо відновити без допомоги людей.

Більшість природних трав’яних і очеретяних масивів України горять щороку або раз на 2-3 роки. А деякі території горять по 2-3 рази на рік. Що впливає також на концентрацію парникових газів.

Причиною всіх природних пожеж в Україні є людина. У більшості випадків це умисний підпал з різними цілями або без мети.

Посилює проблему то що держава не веде обліку пожеж та оцінки збитків, які вони наонсять. Тим самим створюється ілюзія що цієї проблеми немає. А отже ні хто не робить ніяких серйозних кроків до її вирішення.

Те що на законодавчому рівні можна вирішити проблему пожеж ілюструє карта пожеж за березень 2014 року. На ній можна побачити, що межі територій з різною інтенсивністю пожеж проходять по державних кордонам.

Цілі проекту

Цілями нашого проекту є:

  • Оцінити реальні масштаби проблеми природних пожеж на заповідних територіях України
  • Оцінити динаміку пожеж і виявити закономірності появи пожеж
  • Інформувати зручним чином всіх причетних до вирішення проблеми
  • Знайти природні території з трав’янистою рослинністю, які не горіли більше 10-20 років.

У перспективі плануємо провести дослідження біоти на територіях які давно не горіли і порівняти з аналогічними територіями, які горять регулярно.
Всі результати дослідження будуть у відкритому доступі. Плануємо їх використовувати як аргумент впливу на формування законів і підзаконних актів регулюють проблему підпалів сухої рослинності.
Оперативне інформування стейкхолдерів.

Методика

На даний момент ведеться оцифровка пожеж волонтерами за супутниковими знімками. Кожне знайдене згарище містить додаткову інформацію про дату пожежі і джерело даних.

Також ведемо роботи по розробці інструментів виявлення пожеж за супутниковими знімками за допомогою алгоритмів машинного навчання.

В першу чергу аналізуємо заповідні території 3-х областей України: Харківська, Запорізька та Луганська.

Результати

В результаті робіт з картування палів отримуємо векторні полігони пожарищ, в атрибутах яких міститься інформація про дату пожежі.

На веб-карті представлені проміжні результати векторизації трав’яних палів по території Запорізької області.

Як допомогти проекту

  1. Стати волонтером з оцифрування пожеж за космічними знімками. Потрібні уважні і терплячі люди з деяким досвідом роботи в ГІС.
  2. Зняти з квадрокоптеру відомі тобі згарища. Якщо у тебе є квадрокоптер, то можеш допомогти зйомкою згорілої території, це необхідно для складання точного фотоплану і точної карти згорілої території. Якщо ти не знаєш як знімати місцевість для фотоплану, ми тебе навчимо як проводити зйомку з квадрокоптеру, так щоб потім за матеріалами зйомки можна було побудувати ортофотоплан.
  3. Допомогти в розробці алгоритмів автоматичного розпізнавання згорілих територій. Якщо ти розбираєшся в Machine learning, Data science, нейронних мережах або комп’ютерному зорі. Ти можеш допомогти збереженню українських степових екосистем, рідкісних видів тварин і рослин. При цьому ти освоїш новий для себе напрям – аналіз мультиспектральних космічних знімків.
  4. Залишити повідомлення про відому тобі пожежу через вебформу: bit.ly/WildFire_Ukraine_GeoForm

Для зв’язку пиши нам в Facebook:
fb.com/scgisukraine
або на e-mail: info@scgis.org.ua

Автор фото: Галина Гузь