Моніторинг стану популяції та розселення лелеки білого це щорічний захід із залученням волонтерів – велосипедистів. Облік відбувається на за допомогою спеціально розробленого веб-додатку.
Можливість знаходити та картувати розташування лелечиних гнізд та птахів в цьому додатку можлива по території всієї країни. Тому кожен може самостійно рахувати та ділитися корисними даними. Дані, що збираються та обробляються науковими співробітниками парку та волонтерами в подальшому відображаються в щорічних “Літописах природи”, загальній базі всеукраїнського моніторингу Українського товариства охорони птахів, базі біорізномаїття UkrBin.
У 2014 році, науковими співробітниками Національного природного парку “Слобожанський” розпочато роботу по залученню волонтерів до наукових досліджень стану популяції Лелеки білого (Ciconia ciconia L.1758)*. Лелека білий – один із найбільш впізнаваних птахів, який може бути індикатором негативних змін навколишнього середовища, особливо водно-болотних угідь.
Щорічно до цього заходу залучаються десятки волонтерів з усієї України. Частина з волонтерів обстежує відомі гнізда в околицях національного парку, об’їжджаючи відомі гнізда на велосипедах, частина волонтерів вносить дані про відомі їм гнізда і ефективність гніздування дистанційно.
Для збору даних від дистанційних волонтерів та візуалізації динаміки перевірки відомих гнізд було створено веб-ГІС-додаток scgis.org.ua/stork
Також був запущений конкурс з картування гнізд Лелеки білого серед учасників спільноти OpenStreetMap.
- Сторінка конкурсу на Wiki OpenStreetMap.
- Обсуждение на OpenStreetMap Forum.
- Веб-карта врахованих гнізд через OpenStreetMap: stork-map.github.io/
- Зустріч в рамках проекту в соціальній мережі
* – Лелека білий занесений до Додатка II Конвенції про збереження мігруючих видів диких тварин (Бонн, 23/06/1979) як вид, статус збереження якого є несприятливим, для збереження і для управління яким необхідні міжнародні угоди.